OTF-1200XS5-ASD is a 5" OD tube furnace with a fully automatic operation if paired with a robot. It automates the vacuum sealing, purging, heating, and cooling in a sequence via one click. Fully automation can also be realized via a laptop and a robot, including remote control, data logging, sample loading, and unloading. The maximum working temperature is 1200°C.
SPECIFICATIONS:
FurnaceÂ
Â
- Double-layer steel structure with splitable cover
- High-purity Al2O3 fibrous insulation with Max. energy saving
- 300 mm length heating chamber with Constant temperature zone 100 mm with +/- 5°CÂ
- PID programmable temperature controller with +/- 1°C accuracy
- Max working temperature: 1200oC @ < 1 hr, and 1100ÂșC continuous
5" quartz tube (130mm O.D x 120mm I.D x 520mmL) is included
- The pressure sensor is built in to control chamber pressure automatically
- One MFC is built in to control the gas flow rate automatically
Airtight Flanges and Sliding
- 5" Dia. Water-cold stainless steel flange with silicone O-ring and valves for airtight heat treatment (Pic. 1)
- A Digital pressure sensor is built-in to control pressure from 1 Pa to 200 KPa automatically
- Max. The vacuum level is dependent on the vacuum pump.
- One rotary vacuum pump is included, which can reach a 10 Pa vacuum.
Sample Stage ( Holder )  Â Â Â
- ~ 100 x 100 mm sample stage with baffles are made of machinable alumina
- The sample stage is installed with a slidable flange on the right side
- One crucible holder ( made of alumina) with 4 holes is included to carry 4 alumina crucibles with 40 mm dia x 40 mm height ( see Picture left )
- 8 pcs 36 ml pure alumina crucible are included for immediate use
- Customized sample holder and the crucible are available upon request
Control Panel & Software
- Touch screen control panel to program all parameters, including
- Chamber pressure ( 1-200 KPa )
- Gas flow rate ( 0 - 2000ml/minute )
- Purging cycles ( 0 - 3 times )
- Temperature program ( heating rate, dwell time, and cooling rate ) up to 30 segments
- The flange closes/opens
- PC operation software is included which can support 8 sets of furnace
Optional
- Full automation with sample loading is optional via the integration with a robot arm.Â
- Add a gas delivery system, the furnace can be upgraded to a fully automated CVD system (Pic. 2)
 Pic. 2  Pic. 3 Â
Utility requirement
- Â 220VAC +/- 10%, 3KW, ( 20A breaker ) single-phase , power supply
- > 100 PSI compressive air source