1100C Quartz Tube Furnace (2" Dia.) with Temp. Calibrator and Vacuum Pump - GSL-1100X-50-LVT-LD
SPECIFICATIONS
Furnace Structure |
Multi-position adjustable Using as a Vertical muffle furnace Fixing Knobs for Position Adjustment |
| Power | 1500W |
| Voltage | AC 110V or AC 220V 50/60 Hz -- please select the voltage in the option bar |
| Working Temperature |
| Heating Rate | Max. Heating Rate: 10°C /min |
| Temperature Distribution |  |
| Heating Zone |
| Temperature controller |
| Laptop, software (Optional) |
Temperature Calibrator |
| Heating Elements | Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo |
| Tube Size and Materials |
Fitting Ports |
| Vacuum Pump and Vacuum Level |
| Dimensions | 10" x 15" x 16" (26 x38 x40 cm) (D x H x W) (Click here for details) |
| Net Weight | 100 lbs |
| Shipping Dimensions | 40"(L) x 26"(W) x 35"(H) |
| Shipping Weight | 180 lbs |
SPECIFICATIONS
Furnace Structure |
| Power | 1500W |
| Working Temperature |
| Heating Zone |
| Temperature controller |
Temperature Calibrator |
| Tube Size and Materials |
Fitting Ports |
| Net Weight | 100 lbs |
| Shipping Weight | 180 lbs |
Description
| Power | 1500W |