1750°C Bench-Top Vacuum and Atmosphere Tube Furnace ( 60mm OD) with Kathal Super-1800 Heating Elements - GSL-1750X-60
HomeStore
GSL-1750X-60 is a CE-certified compact tube furnace with  Kathal Super-1800C Grade MoSi2 Heating Elements and high-quality alumina refractory board. Vacuum sealing flanges with valves, vacuum gauge, and an 80mm dia. A high purity alumina processing tube is included for immediate use. The temperature of the GSL-1750X-60 tube furnace is controlled by a 30 segment programmable high precision SCR (Silicon Controlled Rectifier) digital controller with an accuracy of +/-1 ºC. This tube furnace has a max. working temperature up to 1750 ºC. It is widely used in material & chemical research labs to sinter all types of new material samples under vacuum and other gas conditions.
SPECIFICATIONS
Furnace Structure
  • Double-layer steel casing with air cooling.
  • Two cooling fans inside to keep case temperature < 60oC.
  • High purity Alumina refractory chamber
  • Alumina tube, vacuum flange, gauge & valves are included.
Power Consumption Max. 5.2KW
Input Voltage Single Phase, 220V AC, 50/60 Hz (40A breaker required)
Working Temperature
  •  Max. 1750ºC < 2 hours.
  • Continuous: 1700ºC
Max. Heating / Cooling Rate 5ºC / min
Heating Zone 457 mm (18")
Constant Temperature Zone 150 mm (6")
Heating Elements
Kathal Super 1800C grade heating elements- 330mm L, 8pcs, made in Sweden
Temperature Controller
  • 30 programmable segments for precise control of heating rate, cooling rate, and dwell time.
  • Please click here to learn why SCR is more accurate than SSC (Solid state relay).
  • Built-in over-temperature alarm and protection allow for operation without attendance.
  • +/- 1 ºC temperature accuracy.
  • RS485 Communication Port.
  • Optional:
Tube Materials High purity Al2O3 ceramic, Purity > 99.9%
Processing Tube
  • Premier Grade alumina tube made in the USA
  • 54mm ID x 60 mm OD x 1000 mm length.