1800°C Vacuum and Tube Furnace (60mm OD) with Kanthal Super-1900 Heating Element - GSL1800X60
GSL-1800X-K60 is a bench-top tube furnace with Kanthal Super-1900C Grade MoSi2 Heating Elements and high-quality alumina refractory board with ZrO2 liner. Vacuum sealing flanges with valves, a vacuum gauge, and a high-purity alumina processing tube (60mm O.Dx 1000mm L) are included for immediate use. The temperature of the GSL-1800X-K60 tube furnace is controlled by a 30-segment programmable high-precision SCR (Silicon Controlled Rectifier) digital controller with an accuracy of +/-1 ºC. This tube furnace has a max. working temperature up to 1800 ºC. It is widely used in material & chemical research labs to sinter all types of new material samples under vacuum and other gas conditions.
SPECIFICATIONS
Furnace Structure |
Power Consumption |
Max. 7KW |
Input Voltage |
Single Phase, 220V AC, 50/60 Hz (50A breaker required) |
Max. Working Temperature |
Max. Heating / Cooling Rate |
5oC / min ( T< 1600oC ); 2oC / min ( T>1600oC ) |
Heating Zone |
300 mm |
Constant Temperature Zone |
100 mm +/- 5oC |
Heating Elements |
Kanthal Super-1900 Grade MoSi2 - 330mm L, 8pcs, made in Sweden |
Temperature controller interface |
Standard temperature controller:
Tube Materials: |
High purity Al2O3 ceramic, Purity > 99.8% |