1100°C Vertical Furnace for DIY Tubular Reactor (2" Dia.) w/ Controller - GSL-1100X-NV
HomeStore
GSL-1100X-NV is a vertical tube furnace without a processing tube for DIY a tubular reactor up to 2" and 1100oC working temperature.
SPECIFICATIONS:
Furnace Structure
  • Energy-saving high-purity Al2O3 fibrous insulation liner
  • Steel shell with adjustable height
  • Multiple configurations for various processing applications
  • Fixing Knobs for Position Adjustment Multi-position adjustable
Power
  • AC 110V Single Phase or AC 220V Single Phase can be selected in the option bar
  • 1500W ( 15A air breaker required )
Working Temperature
  • Max. Temperature: 1100 °C (< 1 hr)
  • Continuous working temperature: 1000 °C
  • Max. Heating Rate: 10°C /min
Heating Zone
  • Heating Zone Length: 12" (300mm)
  • Constant Temperature Zone: 3.1" (80mm)
  • Heating element: Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Temperature Controller
  • PID automatic control and auto-tune function.
  • 30 programmable segments for the precise process
  • Built-in protection for overheated and broken Thermal couple.
  • Temperature Accuracy: +/- 1 °C
  • K-type thermal couple
Advanced Temperature Controller (Optional)
  • Temperature control software kit (for YUDIAN series controllers) + 15" laptop package is available at the options bar. Click for detailed information about the MTS02-Y software kit.
Processing Tube Separately) & Tube Adapter
  • Please click the picture below to choose a SS or super-alloy tube from 25 mm to 50 mm ( Pic. 1 )
Pic. 1 . Pic. 2
Dimensions
GSL_1100x_Size
Shipping Package Dimensions
40"(L) x 30"(W) x 30"(H)
Shipping Weight
80 lbs
Warranty
One-year limited warranty with lifetime support.
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL or CSA certification (UL61010 or SPE1000) is available at the extra cost.
DIY example
Select by Voltage
More Images
1100°C Vertical Furnace for DIY Tubular Reactor (2" Dia.) w/ Controller - GSL-1100X-NV - Image 2
1100°C Vertical Furnace for DIY Tubular Reactor (2" Dia.) w/ Controller - GSL-1100X-NV - Image 3
1100°C Vertical Furnace for DIY Tubular Reactor (2" Dia.) w/ Controller - GSL-1100X-NV - Image 4
SPECIFICATIONS:
Furnace Structure
Power
Working Temperature
  • Max. Heating Rate: 10°C /min
Heating Zone
Temperature Controller
  • K-type thermal couple
Pic. 1 . Pic. 2
Dimensions
GSL_1100x_Size
Shipping Package Dimensions
40"(L) x 30"(W) x 30"(H)
Shipping Weight
80 lbs
Warranty
Compliance
  • CE Certified
DIY example
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Max. Heating Rate: 10°C /min
40"(L) x 30"(W) x 30"(H)