1200oC Split Vertical Tube Furnace with 5'' Quartz Tube & SS Vacuum Flanges - OTF-1200X-VT-5
HomeStore
SPECIFICATIONS
Power
 5.0 KW
 Voltage
 AC 208-240V Single Phase, 50/60 Hz
 Max. Temperature
 1200oC
 Continuous Temperature
 1100oC
 Max. Heating Rate
 <= 20oC /min
 Tube Size and Materials
 OD:130mm; ID: 120mm; Length: 1400mm (Quartz tube was included in the standard package)
 Heating Zone length
 880mm (single zone)
 Constant Heating Zone  440mm (+/-1oC) 480 mm (+/-2oC) 620 ( +/-5oC )
 Temperature controller
  • Built-in PID Auto-Tune function with overheating & broken thermocouple protection.
  • Over-temperature protection and alarm allow for operation without attendants
  • +/- 1 ºC temperature accuracy.
  • RS-485 Communications Port.
 Vacuum Sealing
  • Two stainless steel flanges with a vacuum gauge and valves included
  • A hook ring is welded inside the top flange for hanging a sample or a crucible by wire
 Fitting Ports
  • Standard 1/4‘’ Barbed fittings with needle valves.
  • Optional: You may also consider using the parts in below to increase the vaccum effeciency
    • You may click here to order a flow meter and install it in the tube flange (see picture below)
    • KF25 Stainless Steel Bellows
    • KF25 Quick Clamps
 Vacuum Level
 0.1torr (depends on the vacuum pump)
 Heating Element
 Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Laptop, software & WiFi Control (Optional)
SPECIFICATIONS
Power
 5.0 KW
 Voltage
 Max. Temperature
 Continuous Temperature
 Max. Heating Rate
 <= 20oC /min
 Tube Size and Materials
 Heating Zone length
 880mm (single zone)
 Temperature controller
  • RS-485 Communications Port.
 Vacuum Sealing
 Fitting Ports
    • KF25 Stainless Steel Bellows
    • KF25 Quick Clamps
 Vacuum Level
 Heating Element
 Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Product Information
Shipping & Returns
Description
 880mm (single zone)