Hi-Pressure Fluidized Bed Furnace/ Reactor ( 3 bar @1100oC) w/ 12mm ID Super-Alloy Tube - OTF-1200X-S-SB
OTF-1200X-S-FB is a single zone vertical fluidized tube furnace with an alloy tube and a secondary powder feeder, up to 3 bar. It is designed for lab-scale fludized-bed reactor at temperature <1100°C
Features
- Up to 1100°C
- 200 mm heating length
- SS310 or Nickel-based superalloy tube
- Up to 3 bar, 43.5 psig
- Secondary powder feeder
| Power |
| Heating furnace |
| Processing tube If remove the feeder and add hi-pressure fitting, the Max. working pressure can be increased to 10 MPa. |
Temperature Controller |
Dimensions |
340mm×220mm×1200mm ( L x W x H)
Net Weight |
~40 Kg |
Laptop & software (Optional) |
Compliance |
Warning |
More Images
Features
- Up to 1100°C
- 200 mm heating length
- Up to 3 bar, 43.5 psig
- Secondary powder feeder
| Power |
| Heating furnace |
Temperature Controller |
Dimensions |
Net Weight |
~40 Kg |
Laptop & software (Optional) |
Compliance |
Warning |
Description
- Up to 1100°C
- 200 mm heating length
- Up to 3 bar, 43.5 psig