1200°C Max. Compact Inert Gas Quenching Furnace with 2" OD Quartz Tube - OTF1200XSVTQ
HomeStore
SPECIFICATIONS
Furnace Structure
  • The furnace is vertical and splitable for easy installation of tubes and flanges.
  • The bottom of 50 mm OD quartz tube is inserted into a SS304 container filled with quenching liquid and isolated from air.
Power
  • 110 VAC, Single Phase, 50/60 Hz
  • 1.2 kW
Heating Temperature
  • 1200 oC < 30 minutes
  • 1100 oC  continuous
Max. Heating Rate
  • <= 20 oC /min
  • Recommended heating rate    ≤ 10 oC /min
Processing Tube
  • Materials:  Quartz Tube included
  • Size:   OD 50 mm x ID 45 mm x Length 680 mm (included)
Heating Zone
  • Heating Zone length:    200 mm
Temperature Controllers
  • 30 programmable segments for precise control of heating rate, cooling rate, and dwell time.
  • Built-in PID Auto-Tune function with overheating & broken thermocouple protection.
  • Over-temperature protection and alarm allow for operation without attendants (s).
  • +/- 1 ºC temperature accuracy.
  • One K-type thermocouple.
  • RS-485 Communications Port.
  • MTS02-Y Temperature control software kit (for YD518P series controllers) + 15" laptop package is available at the options bar. Click for detailed information about the MTS02-Y software kit.
Water and Oil chiller (optional)
  • Please click here to order a water and oil chiller
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL certification (UL61010)  or CSA certification is available upon request at extra cost.
Application Notes
-65%
More Images
1200°C Max. Compact Inert Gas Quenching Furnace with 2" OD Quartz Tube - OTF1200XSVTQ - Image 2
1200°C Max. Compact Inert Gas Quenching Furnace with 2" OD Quartz Tube - OTF1200XSVTQ - Image 3
1200°C Max. Compact Inert Gas Quenching Furnace with 2" OD Quartz Tube - OTF1200XSVTQ - Image 4
1200°C Max. Compact Inert Gas Quenching Furnace with 2" OD Quartz Tube - OTF1200XSVTQ - Image 5
SPECIFICATIONS
Furnace Structure
Power
  • 1.2 kW
Heating Temperature
  • 1200 oC < 30 minutes
  • 1100 oC  continuous
Max. Heating Rate
  • <= 20 oC /min
Processing Tube
Heating Zone
Temperature Controllers
  • One K-type thermocouple.
  • RS-485 Communications Port.
Compliance
  • CE Certified
Application Notes
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 1.2 kW
1200°C Max. Compact Inert Gas Quenching Furnace with 2" OD Quartz Tube - OTF1200XSVTQ | MTI Online Store