1-2" 1250C Compact Split Tube Furnace with 8" Heating Zone & Programmable Controller - OTF-1200X-S-NT-LD
OTF-1200X-S-NT is a compact and energy-saving (1200W power consumption) split tube furnace with a max. the working temperature of 1250°C. The built-in precision temperature controller can provide up to 30 segments of heating and cooling steps with +/- 1 °C accuracy. The furnace does not include a working tube. You may order a 2" quartz tube, vacuum flange, and refractory ceramic blocks based on your application needs.
SPECIFICATIONS
SPECIFICATIONS
Select Voltage & Chamber Diameter for Tube
-65%1-2" 1250C Compact Split Tube Furnace with 8" Heating Zone & Programmable Controller - OTF-1200X-S-NT-LD—
Description