1500C Max. Bench-Top Muffle Furnace (6"x6"x6", 3.6L) with Programmable Controller - KSL-1500X
HomeStore
SPECIFICATIONS
Furnace Structure
  • Double-layer steel structure with air cooling fan to keep the case's temperature below 60°C
  • High-purity alumina fiber insulation for max. energy saving
  • Precision temperature control with +/- 1ÂșC accuracy
Inside Chamber Size
150 x 150 x 150 mm (6" x 6" x 6"), 3.6L
Standard Working Temperature
1400° C (continuous)
Maximum Working Temperature
1500° C (< 1 hour)
Heating Rate
0 ~20 °C/min ( ≀10°C/min recommended )
Temperature Accuracy
+/- 1° C
Temperature Controller
  • Proportional–integral–derivative control (PID control) and auto-tune function
  • 30 segments programmed with ramping, cooling and dwelling steps
  • Built-in over-temperature alarm and thermocouple failure alarm
  • +/- 1 ÂșC temperature control accuracy
  • Default DB9 PC communication port
Laptop & software (Optional)
  • Brand new laptop with Microsoft Windows 10 and Microsoft Office 2013 (30 days free trial)
  • A wireless remote control provides up to 300 meters of operating range.
Thermocouple
S-type
Heating Element
SiC
Power
AC 208V-240V single phase, 50/60 Hz (32A air breaker required)
Note: Plug is not included. 30A plug is recommended (NEMA L6-30P).
Max. Power
4 KW
Optional
  • A furnace with Quartz Window - is available for IR measurement
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL (UL61010) or CSA certification is available at extra cost.
-65%
SPECIFICATIONS
Furnace Structure
Inside Chamber Size
Standard Working Temperature
1400° C (continuous)
Maximum Working Temperature
1500° C (< 1 hour)
Heating Rate
Temperature Accuracy
+/- 1° C
Temperature Controller
Laptop & software (Optional)
Thermocouple
S-type
Heating Element
SiC
Power
Max. Power
4 KW
Optional
Compliance
  • CE Certified
Description
1500C Max. Bench-Top Muffle Furnace (6"x6"x6", 3.6L) with Programmable Controller - KSL-1500X | MTI Online Store