1750°C Kanthal Super MoSi2 H.E. 300mm L for 1750C Furnace - KSKSL-1800-M-LD
HomeStore
 Specifications:
  • Materials: MoSi2
  • Max.  Surface Temperature: 1800 ÂșC
  • Max Working Temperature for Furnace:  1750ÂșC (in Air)
  • A  (Distance between two shanks) : 30 mm (1.18")
  • D1 (Terminal Diameter) : 12 mm (0.47")
  • D2  (Heating Zone Diameter): 6 mm (0.23")
  • L1  (Terminal Length): 180 mm (6.69")
  • L2  (Heating Zone Length): 120 mm (5.12")
Applications:
  • Replacement for Bench-Top Muffle Furnace (1750C, 6"x6"x6", 3.6L) with Kathal Super-HT Heating Lement - KSL-1700X -KA
  • Please click here to review detail specification
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
No Warranty:
-65%
More Images
1750°C Kanthal Super MoSi2 H.E. 300mm L for 1750C Furnace - KSKSL-1800-M-LD - Image 2
 Specifications:
  • Materials: MoSi2
Applications:
Inspect your delivery:
No Warranty:
Product Information
Shipping & Returns
Description
1750°C Kanthal Super MoSi2 H.E. 300mm L for 1750C Furnace - KSKSL-1800-M-LD | MTI Online Store