1100â Max. 100mm O.D / 25 mm I.D Tube Furnace for High Magnetic Field - GSL-1200X-MH100
Features
- Working Temperature: 1100°C
- Recommended Sample size: Ă20Ă250 mm
- 10 kW DC power supplyÂ
- PID programmable temperature control
- SS316 non-magnetic austenitic furnace case with water cooling
- Dual spiral-wound heating elements to minimize Lorentz force.
- Minimum bore size of magnets Ă100 mm
SPECIFICATIONS:
| Â Power |
 Working Temperature |
Heating Area |
Heating Rate |
Temperature Controller |
Thermocouple |
 Heating elements |
Processing Tube |
Flanges
Pressure
DC Power Supply |
Chilled Water |
 Vacuum Pump  (Optional) |
 Gas Plumbing |
| Â Compliance |
| Wannaty |
Â
Features
- Working Temperature: 1100°C
- 10 kW DC power supplyÂ
SPECIFICATIONS:
| Â Power |
 Working Temperature |
Heating Area |
Heating Rate |
Temperature Controller |
Thermocouple |
 Heating elements |
Processing Tube |
Flanges
Pressure
DC Power Supply |
Chilled Water |
 Vacuum Pump  (Optional) |
 Gas Plumbing |
| Â Compliance |
| Wannaty |
Â
Description
- Working Temperature: 1100°C
- 10 kW DC power supplyÂ