800â Max. 190mm O.D /100 mm I.D Tube Furnace for High Magnetic Field - GSL-800X-MH100
GSL-800X-MH100 is a tube furnace with 100 mm ID x 700mm height heating zone designed to use under a high magnetic field with a controlled atmosphere up to 800°C. It is an ideal tool to research materials properties under high magnetic field conditions. ( > 10 T)
Features
- Working Temperature: 800°C max
- 12 kW DC power supplyÂ
- Eurothermo PID programmable temperature controller with +/- 0.1 °C accuracy
- SS316 non-magnetic austenitic furnace case
- Dual spiral-wound heating elements to minimize Lorentz force.
- Water-cooled furnace case with surface temperature < 70 °C
- Minimum bore size of magnets Ă200 mm
- A steel rigger is included on top of the tube for easy liftingÂ
Â
SPECIFICATIONS:
| Â Power |
 Working Temperature |
Heating Area |
Heating Rate |
Temperature Controller |
Thermocouple |
 Heating elements |
Processing Tube |
Flanges
Pressure
DC Power Supply |
Chilled Water |
 Vacuum Pump  (Optional) |
 Gas Plumbing (Optional) |
| Â Compliance |
| Warranty |
| Optional |
Â
More Images
Features
- 12 kW DC power supplyÂ
SPECIFICATIONS:
| Â Power |
 Working Temperature |
Heating Area |
Heating Rate |
Temperature Controller |
Thermocouple |
 Heating elements |
Processing Tube |
Flanges
Pressure
DC Power Supply |
Chilled Water |
 Vacuum Pump  (Optional) |
 Gas Plumbing (Optional) |
| Â Compliance |
| Warranty |
| Optional |
Description
- 12 kW DC power supplyÂ