High Pressure Oxygen Tube Furnace with 20mm ID up to 1100C @ 610PSI - OTF1200XHP55
OTF-1200X-HP-55 is a split tube furnace with a Ni-based super-alloy tube (55mm O.D x 20 mm I.D x 600 mm L) and valves. It is designed for use at high pressure (7 MPa) up to 1100°C under oxidizing and inert gas atmospheres to process special compounds. It is an ideal furnace to use for preparing new materials under high pressure and can also be used as a mini HIP to treat metallic samples. ( Laptop is included since 9/10/15 )
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
| Power | 2.5KW | ||||||||||
| Voltage | AC 208 - 240V Single Phase, 50/60 Hz | ||||||||||
| Max. Temperature | 1100°C | ||||||||||
| Max. Heating Rate | <= 30°C/min | ||||||||||
| Continuous Heating Temperature | RT-1000°C | ||||||||||
Material and Size of Pressure Vessel |
Compatible Gas and Crucible |
| Heating Zone length | 250 mm ( single zone ) | ||||||||||
Temperature Uniformity |
| Thermocouple |
Omega 3mm OD K Type with high-temperature tolerance (220°C) connector |
| Temperature Control |
PC Control |
Pressure Sensor and Display |
| Pressure Fitting |
| Options |
Working Pressure vs temperature |
Click to download the GH747 nickel-based alloy datasheet Warning:
| Heating Element | Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo | ||||||||||
| Certificate |
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
| Power | 2.5KW | ||||||||||
Compatible Gas and Crucible |
Temperature Uniformity |
| Thermocouple |
| Temperature Control |
PC Control |
Pressure Sensor and Display |
| Pressure Fitting |
| Options |
| Certificate |
Description