- OTF-1200X:Â AC 208-240V Single Phase, 50/60 Hz, 3 kW
- OTF-1200X-III-C:Â AC 208-240V Single Phase, 50/60 Hz, 4 kW
- Sliding Motor: 208 â 240 VAC Single Phase, 50/60Hz, 200 W
Sliding Furnace (Right)
- Sliding Single-zone Furnace OTF-1200X
- Sliding distance: 300 mm
- Total heating zone length: 440mm
- Constant temperature zone: 150mm (±1 °C) in the center
- Heating elements: Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
- Max temperature: 1200 °C (<1 hour)
- 1100 °C (continuous)
- 1000°C (under vacuum)
- Max heating rate: 10 °C/min
- Thermocouple: Type-K
- Furnace models and sliding distance can be customized, please contact MTI for options
Stationary Furnace (Left)
- Stationary Three-zone Furnace OTF-1200X-III-C
- Heating zones: 152.4mm (6") + 152.4mm (6") + 152.4mm (6")
- Total heating zone length: 450 mm
- Constant Temperature Zone: 200 mm (±1 °C) in the center
- 1100 °C (continuous)
- 1000°C (under vacuum)
- Max heating rate: 10 °C/min
- Thermocouple: Type-K
- Furnace can be customized to other available models, please contact MTI for options
Processing TubeÂ
- High purity fused quartz tube
- Size: 80mm O.D x 72mm I.D x 1800mm Length
- Max Pressure: 0.4 bar (5.8 psi)
- Max flow rate: 1000 sccm
- Workflow: right to left
Temperature Controller
Â
- The FA-YD518P-AG temperature controller is included.
- Proportionalâintegralâderivative control (PID control) and auto-tune function
- 30 segments programmed with ramping, cooling and dwelling steps
- Built-in over-temperature alarm and thermocouple failure alarm
- +/- 1 ÂșC temperature control accuracy
- Default DB9 PC communication port
- Four K-type thermal couples are included.Â
- Optional PC control and software:
- The furnace may be operated by a PC with free software.
Temperature Controller (optional)
- This package includes:
- One (1) Eurotherm 3004 controller for single-zone furnace
- Three (3) Eurotherm 3008 controllers for three-zone furnace
- Communication cables (RS485 - USB) and software
 Vacuum Flanges
- Water cooling flanges are avaiable upon request, if exhaust cooling is needed.
| Â Sliding Control |
- Double Linear Sliding Rails made of Cr-plated steel
- Electric motor with manual control of speed and direction
- Limit switches for motion stop
- Sliding length: 300 mm
 Vacuum LevelÂ
- Limited by pump ( pump is not included, click on pictures to order )
- 10E-5 torr can be achieved via molecular pump
- 10E-2 torr can be achieved via a mechanical pump.
   Â
Optional for upgrade
- 1-9 channel gas mixing and delivery models is available ( click picture 1 below to order )
- You may need a cold trap to condense the exhaust gas (Pic. 2)
Pic. 1 Pic. 2
Compliance
- CE Certified
- NRTL or CSAÂ certification is available at extra cost.
Application Notes
Click here to learn the installation of a gas regulator
- Tube furnaces with quartz tubes are designed for use under vacuum and low pressure < 0.4 bar / 5.8 psi / 0.04 MPa
- Attention: A two-stage pressure regulator must be installed on gas cylinder to limit the pressure to below 3 PSI for safe operation. Click here to learn the installation of a gas regulator.