Adjustable and Reusable High Pressure Relief Valve 1000 - 10,000 PSI (7 - 70 Mpa) - HIP-RV10-LD
HomeStore
Relief valves are offered in pressure ranges: 1,000 through 10,000 psi. (7 Mpa --70 Mpa) adjustable and reusable and can be used for MTI high-pressure furnaces.
  • Outlet connections are 1/4" NPT
  • These valves are not recommended for use below 1,000 psi and are readily adjustable in the field
  • 1000 - 20,000 PSI adjust relief valve is available upon request
  • Made in the USA
  • Please click the drawing below to see the dimensions
  • Made in the USA
Product Information
Shipping & Returns
Description
Adjustable and Reusable High Pressure Relief Valve 1000 - 10,000 PSI (7 - 70 Mpa) - HIP-RV10-LD | MTI Online Store