1100C Compact Top-loading Vertical Vacuum Tube Furnace - KSL-1100X-HV
HomeStore
Specifications:
   Features
  • Heavy-duty heating elements for long-term service with 1100ºC max
  • 2" quartz tube with CF flange and valve for high-vacuum up to 10- 6 torr  ( turbopump required)
  • Programmable temperature controller with +/- 1ºC accuracy
   Power
  • 110VAC (50/60Hz), single phase
  • 1500W Max. 15A breaker required
  • Power cable and plug included
   Processing Tube
  • OD:  50mm ±0.5mm (1.97")
  • ID:  44mm ±0.5mm (1.73")
  • Length: 263 mm
  • One flat-opened end  and one closed-end
   Vacuum Flange
  • SS 316 flange
  • Fluro elastomer (FKM) O-ring
  • Two ports: KF-16 and KF-40 are built-in with the flange
  • One KF-40 Vacuum Valve  is included in the standard package (Pic.2)
  • Optional: KF-16 could be connected to the Inficon pirani gauge
     (Pic.3)
  • Optional: KF-40 could be connected to the a turbo pump (Pic.4 and 5)
           Pic.1  Pic.2 Pic.3   Pic.4   Pic.5
   Temperature Controller
  • Precise 30-segment programmable temperature controller
  • PID and Autotune as well as overheating protection
  • +/- 1ºC accuracy
   Working Temperature
  • Continuous:   1000 ºC
  • Max:              1100 ºC < 1 hrs
  • For working temperatures over 800ºC, a quartz thermal block is required at the extra cost
   Vacuum & Optional
  • 7.4E-6 hPa (5.6E-6 torr), unloaded, room temperature
  • 4.6E-6 hPa (3.5E-6 torr) after bakeout
  • This tube and flange kit are designed for inserting MTI hybrid lab furnace as picture # 1 below
   Compliance
  • CE Certified
  • NRTL certificate is available at the extra cost
Select Voltage
-65%
More Images
1100C Compact Top-loading Vertical Vacuum Tube Furnace - KSL-1100X-HV - Image 2
1100C Compact Top-loading Vertical Vacuum Tube Furnace - KSL-1100X-HV - Image 3
Specifications:
   Features
   Power
   Processing Tube
  • OD:  50mm ±0.5mm (1.97")
  • ID:  44mm ±0.5mm (1.73")
  • Length: 263 mm
   Vacuum Flange
  • SS 316 flange
  • Fluro elastomer (FKM) O-ring
     (Pic.3)
   Temperature Controller
  • +/- 1ºC accuracy
   Working Temperature
  • Continuous:   1000 ºC
   Vacuum & Optional
   Compliance
  • CE Certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • OD:  50mm ±0.5mm (1.97")
  • ID:  44mm ±0.5mm (1.73")
  • Length: 263 mm