High Pressure Tube Furnace with °110 (80 mm ID) Alloy Tube (Max. 20 MPa / 800oC  Max .) - OTF-1200X4-HP20
HomeStore
Specifications
Process Vessels
SS310S Stainless Steel alloy
110mm O.D x 80(±2) mm I.D x 1000 mm L
Nominal Capacity  5L
Effective Capacity:    2 L
Copper gasket
For 80mm O.D tube:
120 O.D x 110 I.D x 2.2mm
Working Pressure vs. Working Temperature
  20 MPaI max     at ≤300°C
  12 MPa  max     at ≤500°C
  10 MPa  max.    at ≤600°C
   5 Mpa   max.    at ≤700
   2.5Mpa max     at  ≤800
Working Pressure Range 0~ 20 Mpa depended on the temperature
Working Temperature 200  - 800°C
Working Gases Inert gas & Hydrogen
Heating Rate
≤20°C/min
Heating Zone
Two Heating Zone ( 150 mm .each )    Total length: 300mm Single zone
Constant temp. zone: 200mm ±5°C
Temp.  Control
Two digital temperature controller
PID control method with over-temp protection
Temperature stability: ±1°C
Demo video here)
Thermocouple
Omega 3mm OD K Type with high-temperature tolerance (220°C) connector
 Pressure Sensor & Valve
  • A pressure Sensor is Installed in the high-pressure flange
PC Control (Optional)
Pressure Alarm System
The upper limit and lower limit control method
Alarm strobe and warning whistle
Power
AC 220V 50/60Hz, single phase
3.0 KW
(20A breaker required)
Compliance CE certified
NRTL certification is available upon request
Specifications
Process Vessels
SS310S Stainless Steel alloy
Nominal Capacity  5L
Effective Capacity:    2 L
Copper gasket
For 80mm O.D tube:
120 O.D x 110 I.D x 2.2mm
  20 MPaI max     at ≤300°C
  12 MPa  max     at ≤500°C
  10 MPa  max.    at ≤600°C
   5 Mpa   max.    at ≤700
   2.5Mpa max     at  ≤800
Heating Rate
≤20°C/min
Heating Zone
Temp.  Control
Temperature stability: ±1°C
Demo video here)
Thermocouple
 Pressure Sensor & Valve
PC Control (Optional)
Pressure Alarm System
Power
AC 220V 50/60Hz, single phase
3.0 KW
(20A breaker required)
Compliance CE certified
Product Information
Shipping & Returns
Description
For 80mm O.D tube:
120 O.D x 110 I.D x 2.2mm
  20 MPaI max     at ≤300°C
  12 MPa  max     at ≤500°C
  10 MPa  max.    at ≤600°C
≤20°C/min
Temperature stability: ±1°C
AC 220V 50/60Hz, single phase
(20A breaker required)
High Pressure Tube Furnace with °110 (80 mm ID) Alloy Tube (Max. 20 MPa / 800oC Max .) - OTF-1200X4-HP20 | MTI Online Store