1200C Max Sliding Tube Furnace (80mm OD) with Flanges for Fast Heating / Cooling - OTF-1200X-80-SL
SPECIFICATIONS
Furnace Structure |
Power |
2.5KW | ||||||||||
| Voltage | AC 208-240V Single Phase, 50/60 Hz | ||||||||||
Max. Temperature |
1200°C (<1 hour) | ||||||||||
Continuous Temperature |
1100°C | ||||||||||
Heating& Cooling Rates |
Heating Zone Length |
440mm ( single zone ) |
Constant Temperature Zone |
150mm (+/-3°C @ 1000°C) |
Heating Elements |
Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo |
Processing Tube |
High purity fused quartz tube O.D. : 3.2" (80 mm)
I.D. : 3.0" (75 mm) Length: 55" (1400 mm) Two foam ceramic blocks are included which must be placed inside tube to avoid heat radiation damaging O-ring |
Temperature Controller |
Vacuum Flanges |
Vacuum Level |
Sliding Rails / Table |
Application Notes Click here to learn the installation of a gas regulator |
SPECIFICATIONS
Furnace Structure |
Power |
2.5KW | ||||||||||
Max. Temperature |
1200°C (<1 hour) | ||||||||||
Continuous Temperature |
1100°C | ||||||||||
Heating& Cooling Rates |
Heating Zone Length |
440mm ( single zone ) |
Constant Temperature Zone |
150mm (+/-3°C @ 1000°C) |
Heating Elements |
Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo |
Processing Tube |
Temperature Controller |
Vacuum Flanges |
Vacuum Level |
Sliding Rails / Table |
Description
1200°C (<1 hour) | ||||||||||
1100°C | ||||||||||
440mm ( single zone ) |
150mm (+/-3°C @ 1000°C) |