1500C Max Tube Furnace (50mm OD) with Sliding Flanges for Fast Heating/Cooling - GSL1500XRTP50
SPECIFICATIONS
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
| Power |
2.5KW (20A breaker required)
| Voltage | AC 208-240V Single Phase, 50/60 Hz | |||
| Max. Temperature | 1500°C | |||
| Continuous Temp. | 1400°C (for mullet tube only) | |||
| Temp. Accuracy | +/ - 1°C | |||
| Heating Zone Length | 6" (152 mm) | |||
| Constant Temp. Zone | 100 mm (+/-1°C) @ 800 - 1500°C | |||
| Quartz Tube Block |
Specially designed quartz tube block with feedthrough holes. | |||
| Heating Elements | SiC rod (1500C grade) , 4 pcs | |||
Thermocouples |
Temp. Controllers |
| Heating & Cooling Rate Temp vs Time curve (Mullite tube) Temp Vs Time curve (Quartz tube)  |
| Processing Tube Size (one mullite tube and one quartz tube are included in the standard package) |
| Sliding Flange |
| Vacuum Seal & Digital Vacuum Gauge |
| Vacuum Level |
| Laptop & software (Optional) |
| Compliance |
Warning: Click here to learn more about the installation of a gas regulator. |
Description
| Furnace Structure |
| Power |
2.5KW (20A breaker required)