2'' O.Dx1.75''I.Dx12''L Mullite Round Tubes (One End Closed)- TM-50D-12L-LD
HomeStore
2" O.D Mullite Tube is made in the USA with 60% Al2O3 +38% SiO2 material. Mullite tube can be used up to 1650 oC in both oxidizing and reduce atmospheres, which has better thermo-conductivity and provides better temperature uniformity compared with quartz tube. Besides, the physical and thermal properties of mullite allow operation under fast cooling/heating.
  • O.D:      2 " +/- 0.05''                   (50.8 mm)
  • I.D:        1.75'' +/- 0.05''                (44.45 mm)
  • Length:  12"                                (304.8 mm)
  • Max. Working Temperature:         1500oC  (without vacuum)
    Continuous Working Temperature: 1450 oC
Ceramic Crucibles ( Alumina, Quartz and Zirconia etc )
Inspect your delivery:
Please check package for damages before accepting delivery.
-65%
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description