500 MPa CIP Die Set ( 30 or 50 mm ID.) for Cold Isostatic Press - CIP500-DIE
HomeStore
CIP500-DIE is 500 Mpa ultrahigh-pressure CIP Die Set. It is selectable for two kinds of chamber: size: 30mm ID x110mm or 50mm ID x150mm H. It can provide isostatic hydraulic pressure up to 500 MPa via a hydraulic press. It is an excellent tool for the material research lab to prepare high-density compound samples at ease.
Specifications:
Pressure Vessel Size
  • Two kinds of the chamber: (pressing die cavity)
    • 30mm ID. x 110mm Height
    • 51mm ID. x 150mm Height ( Effective depth ~70 mm )
    • ID tolerance : +/- 0.01 mm
Max. Hydraulic Pressure in Chamber
  • 500 MPa
Material
  • Cr12MoV
 Rubber O-ring
  • Special rubber O-ring is consumable
  • 20 pcs O-ring is included for each die
Hydraulic Machine
  • 37 T for 30 mm ID
  • 98 T for 50 mm ID
  • For safety reasons, the die only supply the customer who uses MTI CIP pressing machine
Operation Temperature
  • 10 - 40°C
Maximum pressure holding time
Application Notes
  • You may use the machine as a dry pressing to order pressing die (click Pic below right)
  • Pic. 1  Pic. 2 Pic. 3
Warning
  • Never let the press hold the target pressure be longer than 8 minutes,
  • If you order the die only and use your own press machine, MTI is not responsible for the safety
Packing List:
Name Qty
1 CIP pressing die 1 set
2 Black Rubber Rings O.D (30mm) 1 pc
3 Pressing oil 1 bottle
4 Hex-socket wrench (for top pressing die and degassing) 1 pc
Select Diameter
-65%
More Images
500 MPa CIP Die Set ( 30 or 50 mm ID.) for Cold Isostatic Press - CIP500-DIE - Image 2
500 MPa CIP Die Set ( 30 or 50 mm ID.) for Cold Isostatic Press - CIP500-DIE - Image 3
500 MPa CIP Die Set ( 30 or 50 mm ID.) for Cold Isostatic Press - CIP500-DIE - Image 4
Specifications:
Pressure Vessel Size
    • 30mm ID. x 110mm Height
    • ID tolerance : +/- 0.01 mm
  • 500 MPa
Material
  • Cr12MoV
 Rubber O-ring
Hydraulic Machine
  • 37 T for 30 mm ID
  • 98 T for 50 mm ID
Operation Temperature
  • 10 - 40°C
Maximum pressure holding time
Application Notes
  • Pic. 1  Pic. 2 Pic. 3
Warning
Packing List:
Name Qty
1 CIP pressing die 1 set
3 Pressing oil 1 bottle
Product Information
Shipping & Returns
Description
    • 30mm ID. x 110mm Height
    • ID tolerance : +/- 0.01 mm
  • 500 MPa
  • 37 T for 30 mm ID
  • 98 T for 50 mm ID
  • 10 - 40°C
500 MPa CIP Die Set ( 30 or 50 mm ID.) for Cold Isostatic Press - CIP500-DIE | MTI Online Store