900 Mpa CIP Die Set ( 35 mm ID. Vessel) for Cold Isostatic Press - CIP35D900
HomeStore
CIP35D900Ā isĀ Complete CIP Die Set (Max. 900Mpa Vessel) for Cold Isostatic Press. It has a 35mm ID x105mm hydraulic chamber made by ultra-strength alloy, which can provideĀ isostatic hydraulic pressure up to 900 MPa via an 87T hydraulic press. It is an excellent tool for the material research lab to prepare high-density compound samples at easy.Ā
Specifications:
Pressure Vessel Size
  • 35mm Dia. x 105 mm Height (pressing die cavity)
  • Max sample height: 75 mm Max
  • Made of high strength alloy with stainless steel protective jacket
Ma. Hydraulic Pressure in Chamber
  • The pressure inside the vessel: 900 MPa Max.
  • Requires Hydraulic force: 86.6 T Max. ( 8660 Kg)
Operation Temperature
  • 10 - 40°C
Maximum pressure holding time
Application Notes
  • You may use the machine as a dry pressing to order pressing die (click Pic below right)
  • Pic. 1 Ā Pic. 2 Pic. 3
Warning
  • Never let the press hold the target pressure be longer than 8 minutes,
Packing List:
Name Qty
1 CIP pressing die 1 set
2 Black Rubber Rings O.DĀ (35mm) 20 pc
3 Pressing oil 1 bottle
Ā
-65%
More Images
900 Mpa CIP Die Set ( 35 mm ID. Vessel) for Cold Isostatic Press - CIP35D900 - Image 2
Specifications:
Pressure Vessel Size
  • Max sample height: 75 mm Max
Operation Temperature
  • 10 - 40°C
Maximum pressure holding time
Application Notes
  • Pic. 1 Ā Pic. 2 Pic. 3
Warning
Packing List:
Name Qty
1 CIP pressing die 1 set
3 Pressing oil 1 bottle
Ā
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Max sample height: 75 mm Max
  • 10 - 40°C
You may also like
-65%NEW