HomeStore1000°C Vertical Crucible Furnace with 4.7" Dia x 8" H Chamber & SS316 Case - VBF1200S
1000°C Vertical Crucible Furnace with 4.7" Dia x 8" H Chamber & SS316 Case - VBF1200S
SPECIFICATION:
Structure
- SS316 case for anti-corrosive processing
- The crucible furnace has a heating chamber of 4.7" D x 8" H, (120 mm ID x 200 mm H)
- The separated temperature controller for remote operation
- The compact furnace can be put in the glovebox via an antechamber
Power
- AC 110-120V, Single Phase 50/60Hz, 20 A, 1.5 KVA Max.
- AC 208-240V, Single Phase 50/60Hz, 16 A, 1.8 KVA Max.
Max. Temperature
- Max. 1100°C for short time <1hour
- Continuous working temperature: <1000°C
Max. Heating Rate
SS316 Reaction Vessel (VBF600S, Optional, not included)Â
- The stainless steel 316 reaction vessel consists of:
- One SS316 processing tube
- One DN80ISO-K top flange with six 1/4" compression tube ports
- One alumina spacer is included for heating isolation and adapting the reaction vessel
- When using the SS316 reaction vessel, the maximum temperature is 600°C
- Tube dimension: Ă 76 x Ă 70 x D 290 mm
- Max. positive pressure: 3 psig
Temperature Controller
- One digital temperature controller is built into a separate box with +/- 1ÂșC control accuracy
- PID automatic control and auto-tune function.
- 30 programmable segments for precise process
- Built-in protection for overheated and broken thermocouples.
- One digital temperature reader with +/- 1ÂșC resolution
- Furnace temperature monitoring
- Cut off power if the furnace overheats
- RS485 port installed for PC operation
Thermocouple
- Two Omega K-type thermal couples are included
- One for furnace temperature control
- One for temperature monitoring
| Certificate |
- CE Certified
- NRTL Certification is available upon request, additional charges will apply
Â
-65% 1000°C Vertical Crucible Furnace with 4.7" Dia x 8" H Chamber & SS316 Case - VBF1200Sâ 1000°C Vertical Crucible Furnace with 4.7" Dia x 8" H Chamber & SS316 Case - VBF1200S
SPECIFICATION:
Structure
Power
Max. Temperature
Max. Heating Rate
- One SS316 processing tube