Specifications:
Furnace Construction
  • Double shell casing with three cooling fans
  • High purity Alumina fibrous insulation for max. energy saving
  • Gear DC motor drives quartz tube with variable
  • The furnace can be tilted up to 20°
  • The split cover enables faster cooling and easy operation
Working Voltage
  • Single-phase AC 110V ±5%, 50/60Hz
Output Power
  • Furnace: 2kW
Thermocouple
  • Type K
Working Temperature
  • Max Operating Temperature: 1100°C (≤60 min)
  • Continuous Operating Temperature: 1050°C (≤1000°C under vacuum)
  • Recommended Heating Rate: ≤10°C/min
  • Temperature Accuracy: ±1°C
Heating Zone Length
  • 200 mm
Tilting Angle
  • -5° to +20° (adjustable)
Rotary Tube
  • Dimensions: φ30 mm (ends) × φ50 mm (center) × 700 mm
  • Rotation Speed: 2–10 rpm (max 10 rpm)
  • Max Material Capacity: ~30 ml
  • DC motor–driven tube rotation, maximum speed 10 rpm, adjustable range 2–10 rpm.
Special-shaped quartz tube with internal lifting vanes
5" Quartz Tube for MTI Two Zone Rotary Tube Furnace - TQSR5-N
Automatic Feeder
  • Power: DC 24V / 30W
  • Volume: 500 ml (customizable)
  • Feeding Rate: 3–60 ml/min (adjustable)
  • Particle Size: 90–250 μm (customizable up to φ2 mm)
  • Outlet: KF25 stainless steel auger
  • 50 ml Volume stainless steel KF40 collection tank
Flanges
  • Sealing via quick-clamp flanges, ferrofluid seals, and silicone O-rings.
  • Left side (KF40): quick-clamp flange → flexible KF40 bellows → ferrofluid seal assembly, including φ6.35 mm gas inlet (double-ferrule) with stainless-steel needle valve, mechanical pressure gauge (–0.1 to 0.15 MPa); downstream KF25 interface connected to the automatic feeder.
  • Right side (KF40): quick-clamp flange → KF40 ferrofluid seal → flexible bellows → KF40 elbow assembly, including gas outlet (hose barb) with 3 mm ball valve, KF25 vacuum port (for connection to vacuum system), φ6.35 mm armored cleaning port; outlet connected to the material collection tank.
Temperature Controllers
  • Dual digital PID controllers
  • 50-segment programmable control
  • Accuracy: ±1°C