1200 Vertical Automatic Gas Quenching Tube Furnace(60mm ) - OTF-1200X-VGQ-60
 OTF-1200X-VGQ-60 is an automatic gas quenching furnace with an ID 55mm quartz tube and 1200oC max working temperature. It consists of a heating furnace, gas quenching chamber, inert gas injection mechanism. . Automatic procedure included placing a sample into the gas quenching chamber, automatically heating as a program, gas replacement, returning to the gas quenching chamber, and injecting inert gas to quickly cooling.
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
Power |
Rated temperature |
1100oC |
Max. Temperature |
1200oC < 30 min |
Continuous Temperature |
100oC < continuous |
Heating Rate |
Recommended: <=Â 10oC /min |
Tube Size and Materials |
Quartz tube: OD 60 x OD 55 x 800 mm |
Heating Zone |
Heating Zone length: 400mm |
| Temperature Controllers |
 Vacuum Level |
Application Notes |
More Images
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
Power |
Rated temperature |
1100oC |
Max. Temperature |
1200oC < 30 min |
Continuous Temperature |
100oC < continuous |
Heating Rate |
Recommended: <=Â 10oC /min |
Tube Size and Materials |
Heating Zone |
Heating Zone length: 400mm |
| Temperature Controllers |
 Vacuum Level |
Application Notes |
Description
Heating Zone length: 400mm |