Compact High Pressure Gas Tube Furnace (HIP) with 12 or 20 mm ID. up to 1100C - OTF-1200X-S-HP-30A
OTF-1200X-S-HP-30A (updated from OTF-1200X-HP-30 with extra analog controlled pressure relief valve and pressure monitoring gauge) is a CE/UL/CSA certified compact high-pressure tube furnace featuring a Ni-based super-alloy tube vessel (30mm O.D x 12 mm I.D x 560 mm L). It can be used under ultra-highly oxidizing and inert gas atmosphere up to 1100°C to process special compounds. It is a compact HIP (hot isostatic pressure) furnace for researching a new generation of materials at a low cost.
A solenoid valve, up to 15 MPa, installed on the flange, allows automatic pressure relief. Temp. Control and Pressure Real-time Monitoring software is also included. (new feature since 5/12/14, Laptop is included since 9/10/15.)
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
| Power | 2.2 KW | ||||||||||
| Voltage |
AC 208 - 240V Single Phase, 50/60 Hz AC 120VAC, 20A, single phase, 50/60 Hz is also available upon request. |
| Max. Temperature | 1100°C | ||||||||||
| Max. Heating Rate | <= 10°C/min | ||||||||||
Pressure Vessel |
| Working Pressure vs temperature |
Compatible Gas and crucible |
| Heating Zone length | 200 mm (single zone) | ||||||||||
| Temperature Uniformity | +/-1°C within 50mm and +/-2°C in 70mm | ||||||||||
| Temperature control |
| Pressure Monitoring and Relief |
PC Control |
Pressure Transducer |
| Pressure Fitting |
| Heating Element | Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo | ||||||||||
Laptop software  |
| Compliance |
| Application Notes |
Safety Notes |
More Images
SPECIFICATIONS
| Furnace Structure |
| Power | 2.2 KW | ||||||||||
| Voltage |
Pressure Vessel |
Compatible Gas and crucible |
| Temperature control |
PC Control |
Pressure Transducer |
| Pressure Fitting |
Laptop software  |
| Compliance |
| Application Notes |
Safety Notes |
Description