1100C Dual Zone High Pressure Vertical Furnace w/ Super-alloy Tube- OTF-1200X-HP-70-V
OTF-1200X-HP-70-V is a high-pressure verticle split tube furnace with two heating zones. The processing tube is made of 70 mm OD. Ni-based superalloy with 1100oC max working temperature, which is designed for growing crystal via the high-pressure hydrothermal method.
SPECIFICATIONS
Working Pressure vs. Working Temperature |
| Working Gases |
| Heating Temp. |
| Heating Rate | ≤10°C/min |
| Heating Element | Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo |
| Heating Zone |
Temperature Control |
Thermocouple |
| Positive Pressure Sensor |
Flange and Fitting |
Optional Parts ( with extra cost ) |
| Voltage | AC 208 - 240V 50/60Hz |
| Power |
3 KW (20A breaker required)
Application Notes |
| Safety Notes |
SPECIFICATIONS
| Working Gases |
| Heating Temp. |
| Heating Rate | ≤10°C/min |
| Heating Zone |
Temperature Control |
Thermocouple |
| Positive Pressure Sensor |
Flange and Fitting |
| Power |
3 KW (20A breaker required)
Application Notes |
| Safety Notes |
Description
| Heating Rate | ≤10°C/min |
3 KW (20A breaker required)