Specifications:
Working Voltage
  • Furnace: AC 208 - 240 V, single phase (30A Breaker required), 50/60HZ
  • Feeder: AC 208 - 240 V, single phase, 50/60 HZ
Output Power
  • Furnace: 3.5KW
  • Feeder: 200W
 Furnace Construction
  • Double shell casing with three cooling fans
  • High purity Alumina fibrous insulation for max. energy saving
  • Gear DC motor drives quartz tube with variable speed 0 - 10 RPM
  • The furnace can be tilted up to 20°
  • The split cover enables faster cooling and easy operation
Automatic Feeding System
  • The feeding rate is adjustable by the potentiometer knob, 97cm^3/min max.
Automatic Receiving System
  • One stainless-steel tank (1L Capacity) for powder collection
  • One gas outlet with 1/4" compression gas fitting
  • One thermocouple port with 1/4" quick-connect
  • KF25 Port for vacuum generation
Heating Zone Length
  • Two zones: each zone length 8" (200 mm), total 16" (400 mm) heating zone
  • Constant temperature zone: 200 mm within +/- 1oC if two zones at the same temperature.
Processing Tube & Sealing Flange
  • Standard:  Fused quartz processing tube, please click the pics below for details:
  • Tumbling volume: 3200 ml
  • Furnace Tube Dimension: φ100*3*1200mm
  • One pair of 60mm SS sealing flange with rotatable gas connector needle valves and are included for immediate use
Heating  Temperature
  • 1100°C for continuous heating
  • 1150 °C as Max heating temperature for < 30 min
Temperature Controllers
 &
 Thermocouple
  • Two PID digital temperature controller with 30 segment programmable, +/- 1°C
  • Two Omega K type 3mm OD x 6" L with high-temperature tolerance (220°C) connector