850°C Max. Four Tubes ( 20mm OD) Vertical Microwave Sintering Furnace - MW850X204
MW-850X20-4 is a four vertical tube microwave furnace (MPCVD). Four OD 20 mm x ID 16 mmx L 200mm with vacuum flanges & valves are inserted into a 1200W microwave furnace vertically for processing multi-sample up to 850ÂșC.  For air-sensitive materials, sample can be loaded inside a glovebox, then closed valve, sintering sample in microwave furnace, then take sample off inside glovebox to avoid sample contact air .
| Furnace Features |
| Power |
| Microwave |
Microwave Heater |
Quartz tubes and Flanges |
 Working Temperature |
 Temperature Controller |
Compliance
Â
| Furnace Features |
| Power |
| Microwave |
Microwave Heater |
Quartz tubes and Flanges |
 Working Temperature |
 Temperature Controller |
Compliance
Â
Description