NRTL Certified  1200W ( 160A) DC Output Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS160
HomeStore
This is a power supply for MTI's arc melting system  SP-MSM130.
SPECIFICATIONS
IGBT Type Individual IGBT
Inverter Type
Digital/Micro-controlled
Output Type
DC TIG, DC Tig
Voltage/phase
DUAL VOLTAGE 120/240V 1 PHASE
Max Rated TIG Amps
120V: 90A
240V: 160A
Max Rated Stick Ampes
160A
TIG Amps @ Rated Duty Cycle
120V:
90A/13.6V @ 35% Duty Cycle/ 40Âș C
70A/12.8V @ 60% Duty Cycle/ 40Âș C
55A/22.2V @ 100% Duty Cycle/ 40Âș C
240V:
160A/16.4V @ 35% Duty Cycle/ 40Âș C
130A/15.2V @ 60% Duty Cycle/ 40Âș C
100A/14V @ 100% Duty Cycle/ 40Âș C
Stick Amps @ Rated Duty Cycle
120V:
90A/23.6V @ 35% Duty Cycle/ 40Âș C
70A/22.8V @ 60% Duty Cycle/ 40Âș C
240V:
160A/26.4V @ 35% Duty Cycle/ 40Âș C
130A/25.2V @ 60% Duty Cycle/ 40Âș C
100A/24V @ 100% Duty Cycle/ 40Âș C
Max Inrush ( I1MAX ) Amps
120V: 29.7A
220V: 28.8A
Maximum Rated (I1EFF ) Input Amps
120V: 18A
220V: 17A
OCV
TIG: 70V
Stick: 70V
TIG Output Range DC
120V: 10A-90A / 10.4V - 13.6V
240V: 10A-160A / 10.4V - 16.4V
Stick Output Range DC:
120V: 10A-90A / 20.4V - 23.6V
240V: 10A-140A / 20.0V - 26.4V
Stick Hot Start Amps
0 - 100%
Stick Function
Auto Adaptive Arc Force Control
Stick Hot Start Type
Adjustable Hot Start
Stick Hot Start Time
Auto - Set
6010/Cellulose Capable
Limited to 6011
Minimum Amp DC TIG Start
10A
TIG Start Type
  • High Frequency
  • Lift TIG
  • Live Lift TIG
Memory No
Preflow Time Auto Set
Post Flow TIme 0 - 10S
TIG Pulse No
Remote Control 2T/4T
Foot Pedal
Optional
Compliance
ETL certified ( NRTL recognized)
Warranty
Three years limited manufacture warranty
-65%
SPECIFICATIONS
IGBT Type Individual IGBT
Inverter Type
Digital/Micro-controlled
Output Type
DC TIG, DC Tig
Voltage/phase
DUAL VOLTAGE 120/240V 1 PHASE
Max Rated TIG Amps
120V: 90A
240V: 160A
Max Rated Stick Ampes
160A
TIG Amps @ Rated Duty Cycle
120V:
240V:
Stick Amps @ Rated Duty Cycle
120V:
240V:
Max Inrush ( I1MAX ) Amps
120V: 29.7A
220V: 28.8A
120V: 18A
220V: 17A
OCV
TIG: 70V
Stick: 70V
TIG Output Range DC
120V: 10A-90A / 10.4V - 13.6V
240V: 10A-160A / 10.4V - 16.4V
Stick Output Range DC:
120V: 10A-90A / 20.4V - 23.6V
240V: 10A-140A / 20.0V - 26.4V
Stick Hot Start Amps
0 - 100%
Stick Function
Stick Hot Start Type
Adjustable Hot Start
Stick Hot Start Time
Auto - Set
6010/Cellulose Capable
Limited to 6011
Minimum Amp DC TIG Start
10A
TIG Start Type
  • High Frequency
  • Lift TIG
  • Live Lift TIG
Memory No
Preflow Time Auto Set
Post Flow TIme 0 - 10S
TIG Pulse No
Remote Control 2T/4T
Foot Pedal
Optional
Compliance
Warranty
Description
120V: 90A
240V: 160A
160A
120V:
240V:
120V:
240V:
120V: 29.7A
220V: 28.8A
120V: 18A
220V: 17A
TIG: 70V
Stick: 70V
120V: 10A-90A / 10.4V - 13.6V
240V: 10A-160A / 10.4V - 16.4V
120V: 10A-90A / 20.4V - 23.6V
240V: 10A-140A / 20.0V - 26.4V
0 - 100%
10A
NRTL Certified 1200W ( 160A) DC Output Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS160 | MTI Online Store