NRTL Certified 7000W (250A) Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS-250
HomeStore
SPECIFICATIONS
IGBT Type Individual IGBT
Inverter Type
Digital/Micro-controlled
Output Type
AC/DC TIG, DC Stick
Voltage/phase
208-240VAC, 1 and 3 phase, 50/60Hz
I1MAX Current Rating
(Inrush Amps)
@240V 1 Ph: 40A @240V 3 Ph: 31A
I1EFF Current Rating
(Rated Amps)
@240V 1 Ph: 32A @240V 3 Ph: 16A
OCV
80V
TIG Amps @ Rated Duty Cycle
60% @ 250A, 100% @ 200A
Stick Amps @ Rated Duty Cycle
35% @ 200A, 60% 160A. 100% @ 130A
TIG Output Range AC/DC
10.2-20V/ 5-250A / 10.2-20V/ 5-250A
TIG Output Range AC
120V: 20-125A/10.8-15V
240V: 20-185A/10.8-17.4V
Minimum Amp DC TIG Start
5A
Minimum Amp AC TIG Start
5A
TIG Start Type
HF and Lift Start
TIG Pulse
Yes
Standard AC/DC Pulse Frequency
0.5 to 500 Hz
Standard AC Pulse Frequency
20 or 250 Hz
Pulse Time On (Duty Cycle)
Fixed/Preset
Pulse Amp Range
Fixed/Preset
AC Frequency (Hz)
20-250Hz
AC Balance Range
10-90% of Positive
AC Wave Forms
Advanced Square Wave
Foot Pedal
Optional
Compliance
 ETL certified ( One of kind of NRTL)
Warranty
 3 years of limited manufacture warranty
SPECIFICATIONS
IGBT Type Individual IGBT
Inverter Type
Digital/Micro-controlled
Output Type
AC/DC TIG, DC Stick
Voltage/phase
I1MAX Current Rating
(Inrush Amps)
I1EFF Current Rating
(Rated Amps)
OCV
80V
TIG Amps @ Rated Duty Cycle
60% @ 250A, 100% @ 200A
Stick Amps @ Rated Duty Cycle
TIG Output Range AC/DC
TIG Output Range AC
120V: 20-125A/10.8-15V
240V: 20-185A/10.8-17.4V
Minimum Amp DC TIG Start
5A
Minimum Amp AC TIG Start
5A
TIG Start Type
HF and Lift Start
TIG Pulse
Yes
Standard AC/DC Pulse Frequency
0.5 to 500 Hz
Standard AC Pulse Frequency
20 or 250 Hz
Pulse Time On (Duty Cycle)
Pulse Amp Range
AC Frequency (Hz)
20-250Hz
AC Balance Range
10-90% of Positive
AC Wave Forms
Advanced Square Wave
Foot Pedal
Optional
Compliance
Warranty
Description
80V
60% @ 250A, 100% @ 200A
120V: 20-125A/10.8-15V
240V: 20-185A/10.8-17.4V
5A
5A
0.5 to 500 Hz
20 or 250 Hz
10-90% of Positive
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Compact Vacuum Arc Melting System (250A) with 7 Cavities - SP-MSM207
-65%NEW