7KW 315A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS315
HomeStore
This is a power supply for MTI's arc melting system SP-MSM200.
SPECIFICATIONS
IGBT Type
  • Module IGBT
Inverter Type
  • Digital/Micro-controlled
Input Voltage/phase
  • 220VAC,  Single Phase, 50/60Hz
Input Current
  • 35A
Power
  • 7.3KW max
Output Voltage
  •  0 - 22.6V (DC)
Output Rated Amps
  • 20 - 315 A ( DC)
Pulse Frequency Range
  • 0.1 - 100Hz
Duty Cycle
  • 315A/22.6V @ 60% Duty Cycle
  • 244A/20V @ 100% Duty Cycle
Efficiency
  • η >= 0.85 (Rated Value)
Power Factor
  • λ >= 0.92
Arc Ignition
  • HF Arc Starting
SPECIFICATIONS
IGBT Type
  • Module IGBT
Inverter Type
  • Digital/Micro-controlled
Input Voltage/phase
Input Current
  • 35A
Power
  • 7.3KW max
Output Voltage
  •  0 - 22.6V (DC)
Output Rated Amps
  • 20 - 315 A ( DC)
Pulse Frequency Range
  • 0.1 - 100Hz
Duty Cycle
  • 315A/22.6V @ 60% Duty Cycle
  • 244A/20V @ 100% Duty Cycle
Efficiency
  • η >= 0.85 (Rated Value)
Power Factor
  • λ >= 0.92
Arc Ignition
  • HF Arc Starting
Description
  • 35A
  •  0 - 22.6V (DC)
  • 20 - 315 A ( DC)
  • 0.1 - 100Hz
  • 315A/22.6V @ 60% Duty Cycle
  • 244A/20V @ 100% Duty Cycle
7KW 315A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS315 | MTI Online Store