25KW 630A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS630
HomeStore
This is a power supply for MTI's arc melting system SP-MSM200.
SPECIFICATIONS
IGBT Type Module IGBT
Inverter Type Digital/Micro-controlled
Input Voltage/phase 460VAC,  3 PHASE, 50/60Hz
Input Current 30.75A
Power  24.5KW max
Output Voltage  0 - 34V (DC)
Output Rated Amps 20 - 630 A ( DC)
Pulse Frequency Range 0.1 - 100Hz
Duty Cycle 630A/34V @ 60% Duty Cycle
488A/29V @ 100% Duty Cycle
Efficiency η >= 0.95 (Rated Value)
Power Factor λ >= 0.92
Arc Ignition HF Arc Starting
Warranty Three years limited manufacture warranty
-65%
SPECIFICATIONS
IGBT Type Module IGBT
Input Current 30.75A
Power  24.5KW max
Output Voltage  0 - 34V (DC)
488A/29V @ 100% Duty Cycle
Power Factor λ >= 0.92
Arc Ignition HF Arc Starting
Description
Input Current 30.75A
Output Voltage  0 - 34V (DC)
488A/29V @ 100% Duty Cycle
25KW 630A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS630 | MTI Online Store