55KW 1000A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS1000
HomeStore
SPECIFICATIONS
IGBT Type Module IGBT
Inverter Type Digital/Micro-controlled
Input Voltage/phase 460VAC, 3 PHASE, 50/60Hz
Input Current 83 AC ( 100% duty)
Power  55 KW max ( 100 % duty )
Output Voltage  83V (DC)
Output Rated Amps 60 - 1000 A ( DC)
Power Factor λ >= 0.92
Arc Ignition HF Arc Starting
Warranty Three years limited manufacture warranty
Compliance NRTL certification is available upon request at the extra cost
-65%
More Images
55KW 1000A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS1000 - Image 2
55KW 1000A DC Power Supply for MTI's Arc Melting Systems - MSM-PS1000 - Image 3
SPECIFICATIONS
IGBT Type Module IGBT
Output Voltage  83V (DC)
Power Factor λ >= 0.92
Arc Ignition HF Arc Starting
Product Information
Shipping & Returns
Description
Output Voltage  83V (DC)
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Compact Vacuum Arc Melting System (250A) with 7 Cavities - SP-MSM207
-65%NEW