Working Mechanism
Voltage
  • AC 120V or 220V±10%,  50/60 Hz, single phase
  • 200 W
Control of the computer
  • A laptop computer with software is included as a control panel for the measurement of powder  compaction density, resistivity, and pressure up to 30 MPa
  • All data and curves are recorded into a computer
Resistance Range
  • 10-52×105Ω/cm with 8-segment resistivity range
  • Accuracy:  +/- 5% in full range
Testing voltage range
  • 20 mV ~ 2000 mV
Testing Current Range
  • 0.1μA1μA10μA100µA1mA10mA100mA, 1000 mA
  • Current resolution: ±0.1%
 Powder sample cup
  • The sample cup is made of plastics
  • 4 conductive electrodes are installed on the top plug of the cup, which has a diameter of 11.28 mm.
  • Inside area of the sample cup:1 cm2
  • ( 2 or 3 CM 2 cup is available upon request)
  • Sample thickness: 0~ 20 mm (position sensor with accuracy ±0.02mm).
 Force of pressing
  • Force is applied automatically as a designed program with precision load sensor.
  • The pressing force is measured by a digital load
  • Pressing force:   0 -  1000 Kg
  • Pressure range:  0 - 100 MPa with accuracy ±0.01 MPa
Environmental Use Conditions
  • Working temperature: -10℃~+40℃,
  • Humidity: ≤65%RH
  • This device can be operated in a glovebox with Ar gas
Dimension
  • L 250mm × W220 mm × H540mm
Weight
  • ~50 kg
More Images
Working Mechanism
Voltage
  • 200 W
Control of the computer
Resistance Range
Testing voltage range
  • 20 mV ~ 2000 mV
Testing Current Range
  • Current resolution: ±0.1%
 Powder sample cup
 Force of pressing
Environmental Use Conditions
  • Humidity: ≤65%RH
Dimension
  • L 250mm × W220 mm × H540mm
Weight
  • ~50 kg
Description
  • 200 W
  • 20 mV ~ 2000 mV
  • Current resolution: ±0.1%
  • Humidity: ≤65%RH
  • L 250mm × W220 mm × H540mm