HomeStore
MSK-ME-300 is a Lab-scale melt extrusion machine for preparing various polymer-based composite membranes with thickness from 0.1 mm to 1.0 mm, such as PEPEO, TPU, PP, EVA, PVC. It also can be used to make flexible solid electrolyte membranes.
SPECIFICATIONS
Input Power
  • 208~240 VAC three-phase, 50/60Hz
  • 380V, 3 phases available upon request
  • Max power consumption: 8000 W
  • > 40A air breaker required
  • The power cable is included without a plug
Melting Cylinder
    • Cylinder: 38CrMoAlA Nitrided steel with ID 25 mm
    • Screw rod Speed: 0 - 95 RPM adjustable
  • Please see the sketch left for detail
Melt Extrusion Die
  • The extrusion die is made of 5CrNiMo hardened steel with smooth polishing
  • Heating plates are fixed on the two sides of the extrusion die
  • Die lip width: 300 mm
  • Extrusion width: 270 mm adjustable
  • Extruded membrane thickness: 0.1 mm - 1.0 mm adjustable.
  • Extrusion material: PE, PEO, TPU, PP, EVA, PVC, etc. which has the melting point < 300ÂșC
Rolling
  • Three rollers with water cooling are used for flatting the extruded melt to form a membrane
  • Rollers size: 160 mm OD x 300mm L
  • Rollers space: adjustable manually
  • A recirculating water chiller with a 16 L/minute flow rate is included
Winding Device
  • The winding device is separated from melting extrusion for easy moving
  • Winding speed is adjustable between 0 - 60 RPM
  • Winding roller dimension: 75 mm Dia x 300 mm L
Control Panel
  • PLC touchscreen control panel to all parameters:
    • The temperature in each heating zone
    • Feeding speed of raw material
    • Rolling speed for extrusion melt
    • Winding speed with tension control
Compliance
  • CE certified
  • NRTL certification is available upon request at the extra cost
Application Notes We reserve the right to modify specifications without notices
-65%
More Images
SPECIFICATIONS
Input Power
  • > 40A air breaker required
Melting Cylinder
Melt Extrusion Die
  • Die lip width: 300 mm
Rolling
Winding Device
Control Panel
Compliance
  • CE certified
Description
  • > 40A air breaker required
  • Die lip width: 300 mm