Dip Coater (1-200 mm/min) with 124 L Temperature Chamber for Substrate up to 16"x 9" - PTL-MMB02-200
HomeStore
PTL-MMB02-200 is a CE Certified Millimeter Grade Desktop Programmable Dip Coater (1 - 200mm/min) with a 124L drying oven. It is designed to accommodate the substrates up to 16"x 9" with fully programmable dipping/pulling speed, dwell time, and amount of cycles. The ball screw pulling system offers smooth vibration-free traveling in both directions. A standard polypropylene dip tank is included within the temperature-controlled drying oven to hold the liquid solution up to 100°C.
SPECIFICATIONS:
Control Panel
  • Working Voltage: 110-240V AC
  • Max. Power Consumption: 50W
  • Detachable Digital Controller offers flexibility
Traveling Distance 0-250 mm Adjustable
Dipping/Pulling Speed 1-200 mm/min Adjustable
Max. Working Temperature 100°C (+/- 1.5°C accuracy)
Solution Container
  • One stainless steel trough is included with inner dimensions of 17.5''(W) x 2''(D) x 9.75"(H)
Max. Sample Size 16" x 9"
Max. Sample Weight 5 kg
Dipping/Pulling Motor Stepping Motor
Oven
  • Working Voltage: 120 VAC or 208-240 VAC
  • Max. Power Consumption: 2300W
  • Chamber Dimensions: 500mm(L) x 450mm(W) x 550mm(H)-- 124 Liter
  • Inner Material: Stainless Steel
Compliance CE Certified
NRTL or CSA certification is available upon request at the extra cost
Application Notes
SPECIFICATIONS:
Control Panel
  • Working Voltage: 110-240V AC
  • Max. Power Consumption: 50W
Solution Container
Max. Sample Size 16" x 9"
Max. Sample Weight 5 kg
Oven
Compliance CE Certified
Application Notes
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Max. Power Consumption: 50W
Max. Sample Size 16" x 9"
Dip Coater (1-200 mm/min) with 124 L Temperature Chamber for Substrate up to 16"x 9" - PTL-MMB02-200 | MTI Online Store