1100°C Four Chamber HTP Muffle Furnace  w/ Programmable Temp. Controller - KSL1100XSMGI4
HomeStore
KSL1100XS-MGI4  is a compact four-chamber ( 4"x4"x4")  muffle furnace with a separate 4-channel programmable temperature controller. It is the ideal muffle furnace for sintering samples at high throughput up to 1100 °C in material research. The 4-chamber furnace can be put in a standard glovebox to treat samples under an inert atmosphere
SPECIFICATIONS:
Features
  • Integrate four mini muffle furnaces into one frame to save space and energy.
  • Drop-down door for easy and safe sample loading
Power
  • 110V version: 950 W (15A Fuse) for each furnace ( power cord is included), Plug: NEMA 5-15P) ,  Total power consumption 3800 W
  • 220V version: 1.2KW(10A Fuse) for each furnace (power cord is included without a power plug.)
Operating Temperature
  • 200 °C - 1000°C max continuously for each chamber
  • 1100°C max for an hour
Max. Heating Rate
  • 30 °C /min Max.
  • 10oC / min recommended for longer service life
Temperature Controller
  • The 4-channel temperature controller is separated from the integrated furnace unit.
  • Each controller has PID automatic control and an auto-tune function.
  • 30 programmable segments for each heating chamber
  • Built-in protection for overheating and a broken thermocouple.
Temperature Accuracy
  • +/- 1 °C from 200 °C to 1100 °C
Heating Elements
Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Thermocouple
K type x 4
Compliance
  • CE Certified
  • NRTL (UL61010) or CSA certification is available upon request at extra cost.
Warnings
  • Toxic or explosive gases are not recommended for use with this furnace
  • 1760C (3200F) Hi-Purity Alumina Coating - EQ-634-AL-LD
Select Rated Voltage
-65%
More Images
1100°C Four Chamber HTP Muffle Furnace  w/ Programmable Temp. Controller - KSL1100XSMGI4 - Image 2
1100°C Four Chamber HTP Muffle Furnace  w/ Programmable Temp. Controller - KSL1100XSMGI4 - Image 3
1100°C Four Chamber HTP Muffle Furnace  w/ Programmable Temp. Controller - KSL1100XSMGI4 - Image 4
1100°C Four Chamber HTP Muffle Furnace  w/ Programmable Temp. Controller - KSL1100XSMGI4 - Image 5
SPECIFICATIONS:
Features
Power
Operating Temperature
  • 1100°C max for an hour
Max. Heating Rate
  • 30 °C /min Max.
Temperature Controller
Temperature Accuracy
Heating Elements
Fe-Cr-Al Alloy doped by Mo
Thermocouple
K type x 4
Compliance
  • CE Certified
Warnings
Description
  • 1100°C max for an hour
  • 30 °C /min Max.