1200°C Dual Zone Tube Furnace Optional 11" Quartz Tube & Vacuum Flanges (24" heating zone) - GSL1100XII11
Furnace structure
| Input voltage | 208 -Â 240V AC Single phase |
| Power | 8kW (50Amps Air Breaker is required) |
Fused quartz tube size |
| Heating element | NiCrAl Resistance Wire |
| Working Temperature |
Heating zone   |
Vacuum &Fitting Ports |
Water Chiller (Optional)
Laptop, software & (Optional)
| Compliance |
Application Notes Click here to learn the installation of a gas regulator. |
OPTIONAL ACCESSORIES
Part No.
Description
Link
KF-suite
| MTS02 | Computerized Temperature Control System | |
| High vacuum station (Mechanical pump + turbo molecular pump.) | ||
| Gas mix station (Float flow meter / Mass flow meter)(2, 3, 4 channels selectable) | ||
| Quartz Boats /crucible /container /sample holder | ||
| QTB-11 | Quartz thermal block |
Â
Furnace structure
Fused quartz tube size |
| Working Temperature |
Heating zone   |
Vacuum &Fitting Ports |
Water Chiller (Optional)
Laptop, software & (Optional)
| Compliance |
OPTIONAL ACCESSORIES
Part No.
Description
Link
KF-suite
Â