900°C Max Rotary Tube Furnace with 8" ID 310S Alloy Tube & Optional Heating Zones - GSL-900X-8-R
GSL-900X-8-R is a rotary tube furnace with an 8" ID 310S alloy tube and 900ºC max working temperature, as well as an optional heating zone of 600 mm or 900 mm length. It is designed for the calcining of metal oxide and inorganic compounds continuously with a yield of 5-10 kg/day, especially good for preparing Li-Ion battery cathode materials, such as LiFePO3 and LiMnNiO3, etc in the R&D Laboratory.
Specifications:
Furnace Construction
Heating Zone length
Two types of heating zones are selectable
Tube rotating Speed
Furnace tilt
Power
| Warranty & Compliance |
Furnace dimension:
Reference Video
Shipping weight
500 kg
Specifications:
Furnace Construction
Heating Zone length
Tube rotating Speed
Furnace tilt
Power
| Warranty & Compliance |
Furnace dimension:
Reference Video
Shipping weight
500 kg
Description