Customized Hi-Pressure Tube Furnace for CH4 Gas Flow at 20 Bars @ 1500oC Max. - GSL-1500X-20B
HomeStore
GSL-1500X-20B is a customized high-pressure furnace for CH4 gas flow. It uses a graphite tube ( 2"ID x 20" L) or Moly coils as the heater with max. working temperature 1500oC at 20 bar pressure. The explosion-proof case is built-in the outside heating vessel and the remote control is available via laptop computer
More Images
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
-65%NEW