Vacuumable & Atmosphere controlled Spin Coater ( 10K RPM & 6" wafer Max.) - VTC200PV
VTC-200PV is an atmosphere-controllable spin coater with Polypropylene air tighten, which can make spin coating either under a vacuum or inert gas atmosphere. The sample holder is included for coating wafer up to 6". The digital control box is separated from the spin coater which allows you to operate in a remote location. The spinning speed is variable from 500-10K rpm with two programmable segments. The package includes the two-stage vacuum pump, digital vacuum gauge, and 20ml syringe for immediate use.
SPECIFICATIONS:
| Structure |
| Input Power |
| Chamber & Vacuum Chuck |
| Vacuum |
| Spin Speed |
| Liquid Injecting |
| Motor | 24VDC, Brushless, 200W max.: |
| Product Dimensions |
| Compliance |
| Warranty |
| Warnings |
| Shipping Dimensions | 40"(L) x 30"(W) x 30"(H) |
| Shipping Weight | 46 kg (100 lbs) |
$4,899.30Vacuumable & Atmosphere controlled Spin Coater ( 10K RPM & 6" wafer Max.) - VTC200PV
SPECIFICATIONS:
| Structure |
| Input Power |
| Chamber & Vacuum Chuck |
| Vacuum |
| Spin Speed |
| Liquid Injecting |
| Product Dimensions |
| Compliance |
| Warranty |
| Warnings |
Description