HomeStore
SPECIFICATIONS:
Power & Voltage
  • Voltage: AC220V±10% (AC110V is available upon request), 50/60 Hz, Single Phase
  • Power: 5 kW
  • The power cable without plug is included
Roller Width
  • 200 mm (Max width for substrate is 180 mm)
Mechanical Speed
  • 2-5 m/min
Diameter of Winding/Unwinding Rollers
  • Max O.D. is 300 mm
  • Core diameter is 3"
Tension Control
  • Max. tension: 50N
First Bath
  • Voltage range: 10-1000 V
Second Bath
  • The solution in the second batch is strong acid or base for electrochemical exfoliation
Dimension
  • L1260mm*W750mm*H1220mm (for reference)
Weight
  • ~ 500 kg
SPECIFICATIONS:
Power & Voltage
  • Power: 5 kW
Roller Width
Mechanical Speed
  • 2-5 m/min
  • Max O.D. is 300 mm
  • Core diameter is 3"
Tension Control
  • Max. tension: 50N
First Bath
  • Voltage range: 10-1000 V
Second Bath
Dimension
Weight
  • ~ 500 kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Power: 5 kW
  • Max O.D. is 300 mm
  • Core diameter is 3"
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Desktop Vacuumless Spin Coater: Max. 8000 rpm, 4" Wafer (Ar gas Compaitable) - VTC-50A
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Roll to Roll Electrospinning System with Syringe Pump and Heating Bed-MSK-ESC-R2R
NEW
Thumbnail 1
A Pair of Digital Micrometer Head 1" Travel 0.003 mm Accuracy for MTI Film Applicator - MHD25F
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
2 in 1 Sheet and Roll to Roll Ultrasonic Spray Pyrolysis Coating System - MSK-USP-R2R
NEW
Micron Range Programmable Dip Coater (1-500 um/sec) with Drying Oven upto 100C - PTL-UMB
-65%NEW
Screen Printing Coater (155x255mm) with Vacuum Chuck & Pump - EQ-SPC-2
Compact Precision Screen Printing Film Coater ( 4"x6") with Vacuum Chuck & Pump - EQ-SPC-1-LD