1200°C Three Zones Tube Furnaces Connected to Glove-box with Purification System - OTF-1200X-III-GB
HomeStore
OTF-1200X-III-GB is a three-zone tube furnace connected to the glovebox with the purification system, which allows the processing of air-sensitive material in the environment of oxygen and humidity less than 1 ppm. The sample after heat treatment can be taken out from the tube furnace to the glovebox for further processing.
SPECIFICATIONS
Glovebox with Purification
  • Chamber dimensions: 1200 mm L x 740 mm W x 900 mm H, made of stainless steel.
  • Hinged-type front door for loading devices and samples easily
  •  Automic purging function for quickly removing O2 and H2O before recirculating purification
  • An automatic regeneration function is built into the control panel
  • A high-quality purification system ensures O2 and H2O below 1 PPM
  • Two Antechambers for large and small sample delivery
  • One 80mm Dia. air-tight flange is installed on the left side of the glovebox to connect with the tube furnace.
  • Please click the picture at the left-column for detailed specifications of the glovebox
Three Zones Tube Furnace
  • Three heating zones tube furnace with independent temperature control
  • Heating zone length : ( 6"+12"+6" ) with Max. working temperature of 1200ÂșC
  • Three Eurotherm Temp. controllers with +/- 0.1ÂșC accuracy.
  • Quartz tube with the dimension of 80 O.D x 72 I.D x 1219 L (mm)
  • The air-tight flanges with the valve and vacuum gauge are included
  • For detailed specifications of the furnace, please click the picture at the left column
Power
  • Single-phase 208 - 240VAC, 50 / 60 Hz
  • The glovebox: 2500 W (including a vacuum pump)
  • Furnace: 5000 W
Compliance
  • CE approval
  • NRTL Certification (UL 1450) is available upon request at extra cost
-65%
SPECIFICATIONS
Glovebox with Purification
Three Zones Tube Furnace
Power
  • Furnace: 5000 W
Compliance
  • CE approval
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Furnace: 5000 W