Al2O3 single crystal substrate , <0001> 4". x 0.5mm 1sp - ALC100D05C1
HomeStore
99.996% High Purity, Monocrystalline Al2O3
  • Orientation: C-axis[0001] ( +-0.5o) with Standard Flat
  • Orientation: C-axis[0001] +-0.5o
  • Diameter: 100mm  +/- 0.1mm
  • Thickness: 500um +/- 25 um
  •  Major Flat: A-axis[11-20]+/-0.5o
  •  Major Flat Length: 32.5mm +/- 1.5mm
  • Surface Finish: Front sides: Epi- polished Ra<0.2nm(by AFM)
  • TTV: <= 25um
  • Polished surfaceOne side epi polished by special CMP technology.
  •  Package:  Each wafer is packed in 1000 class clean room .
  • Growth Technique: CZ
  • crystal purity: 99.996%
  • Loss Tangent at 10 GHz: < 2x10-5  at A axis <5 x10-5  at C axis
Film Coaters
  • Diameter: 100mm  +/- 0.1mm
  • Thickness: 500um +/- 25 um
  • TTV: <= 25um
  • Growth Technique: CZ
  • crystal purity: 99.996%
Description
  • Diameter: 100mm  +/- 0.1mm
  • crystal purity: 99.996%