Al2O3- Sapphire Wafer, R Plane, 10x10x0.5mm, 1SP - ALR101005S1
HomeStore
Features:
  • Wafer size: 10 mm x 10 mm  x 0.5 mm thick
  • Orientation tolerance:  <1-102> +/-0.5 o
  • Polished surface: Substrate surface is EPI polished via a special CMP procedure with RA < 5 A
  • 1 side polished
Typical Properties:
  • Crystal Structure: Hexagonal. a=4.758 Angstroms c=12.99 Angstroms,
  • Melting Point: 2040 degree C
  • Density: 3.97 gram/cm2
  • Growth Technique: CZ
  • Crystal purity:  >99.99%
  • Hardness:  9 ( mohs)
  • Thermal Expansion: 7.5x10-6 (/ oC)
  • Thermal Conductivity: 46.06 @ 0 oC, 25.12 @ 100 oC, 12.56 @ 400 oC ( W/(m.K) )
  • Dielectric Constant: ~~ 9.4 @300K  at A axis ~~ 11.58@ 300K at C axis
  • Loss Tangent at 10 GHz: < 2x10-5  at A axis,  <5 x10-5  at C axis
 Please click here for detail data
Please Click link below to find other substrates for III-V Nitride
ZnO SiC GaN MgAl2O4 (spinel) LiGaO2
Other Al2O3  AlN template   Wafer Carriers Plasma Cleaners Film Coater
A-plane (11-20)
-65%
Features:
  • 1 side polished
Typical Properties:
  • Melting Point: 2040 degree C
  • Density: 3.97 gram/cm2
  • Growth Technique: CZ
  • Crystal purity:  >99.99%
  • Hardness:  9 ( mohs)
A-plane (11-20)
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Crystal purity:  >99.99%
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Al2O3 - Sapphire Wafer, C-plane <0001>, 10x5x1.0mm, 1 sp
-65%NEW
Thumbnail 1
Al2O3- Sapphire Wafer, R Plane, 10x10x1.0mm, 2SP
NEW
Al2O3 single crystal substrate , <0001> 4"Dia. x 0.5mm 2sp
-65%NEW
Al2O3- Sapphire Wafer, M Plane, 2"Dia x0.5mm, 2SP - ALM50D05C2
-65%NEW
Al2O3 - Sapphire Wafer 10x10x0.1 mm A plane (11-20), 2 SP
-65%NEW
Al2O3 - Sapphire Wafer 0.25"x0.25"x0.5 mm, A plane (11-20), 1 SP
-65%NEW
Al2O3- Sapphire Wafer, C-plane (0001), 3" Dia.x0.43mm , 2SP
-65%NEW
Al2O3 single crystal substrate , <0001> 100mm Dia. x 0.65mm 2sp - ALC100D065C2
-65%NEW
Al2O3 - Sapphire Wafer 100 mm x0.5 mm, A plane (11-20), 1 SP
NEW
Al2O3 - Sapphire Wafer 3" x0.5 mm, A plane (11-20), 2 SP
-65%NEW
Al2O3 - Sapphire Wafer, <11-02>, 10x5x0.5mm, 1 sp - ALR100505S1
-65%NEW