10KW 3 Phase Step Up & Down Transformer, 380VAC - 220VAC - EQ-TF-380220-10KW-LD
HomeStore
This transformer steps down 3-phase 380V to grounded 3-phase 220V/200V or steps up 3-phase 220V/200V to grounded 3-phase 380V. It can be used with MTI's battery safety tester MSK-TE905-UL-R.
Specification
Structure
  • Power indicator and analog voltmeter on the front panel
  • Castered case for mobility
  • Four rings on the top for simple lifting
  • Cooling fan and two rubber cable grommets on the back panel
  • Power connection panel is located on the left side
Capacity 10KVA or 25KVA selectable from the options bar
Phase Three Phase to Three Phase
Inputs & Outputs 1. Input: 380V (4 wires: 380V, 380V, 380V, Ground) - Output: 220V/200V (5 wires: 220V, 220V, 220V, Neutral, Ground)
2. Input: 220V/200V (5 wires: 220V, 220V, 220V, Neutral, Ground) - Output: 380V (4 wires: 380V, 380V, 380V, Ground)
Frequency 50/60Hz
Wiring Layout
Click the picture to enlarge for detail
Dimension
LxWxH: 330mm x 570mm x 600mm
Operational Manual
Warrenty One-year limited warranty with lifetime support
Application Note
This transformer is for MTI's battery safety tester MSK-TE905-UL-R
Please disconnect the power when the transformer is not in use.
Select Capacity
-65%
Specification
Structure
  • Castered case for mobility
Frequency 50/60Hz
Wiring Layout
Dimension
LxWxH: 330mm x 570mm x 600mm
Operational Manual
Application Note
Product Information
Shipping & Returns
Description
LxWxH: 330mm x 570mm x 600mm