UL / CSA Certification , AC Power Cords 7.5' 3WIRE-16AWG-BLACK, EQ-PLUG-13-110
HomeStore
Ā
Features:
  • Product Category: AC Power Cords
  • RoHS: RoHS CompliantĀ 212013-01
  • CertificateUL / CSA Certification
  • Conductor Color Coding: Black, White, Green
  • Current Rating: 13 A
  • Length: 7 ft 6 in
  • Plug: NEMA 5-15P
  • Power Rating: 1625 W
  • Receptacle: C13
  • Shielding: Unshielded
  • Voltage Rating: 125 V
  • Wire Gauge - AWG: 16
  • Region: North American Factory
  • Type: US Power Supply Cords
Ā
Features:
  • Current Rating: 13 A
  • Length: 7 ft 6 in
  • Plug: NEMA 5-15P
  • Power Rating: 1625 W
  • Receptacle: C13
  • Shielding: Unshielded
  • Voltage Rating: 125 V
  • Wire Gauge - AWG: 16
  • Type: US Power Supply Cords
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Current Rating: 13 A
  • Length: 7 ft 6 in
  • Power Rating: 1625 W
  • Voltage Rating: 125 V