Crucible for Melt Spinning System 160 mm L x 17 mm OD x 14.3 mm ID - TQ22D160
HomeStore
Features:
  • Crucible with different materialsĀ  (Quartz/Alumina/316 Stainless Steel/BN)Ā
  • Dimension:
    • Quartz:Ā Ā 160 mm L x 17 mm OD x 14.3 mm ID
    • Alumina:Ā 160 mm L x 17mm OD x 10mm ID
    • 316 Stainless Steel:Ā 160 mm L x 17mm OD (Head OD 22mm) x 10mm ID
    • BN:Ā 160 mm LĀ Ā x 18mm OD x 10mm ID
  • Crucible replacement for VTC-200SĀ Vacuum Melt Spinning System.
Inspect your delivery:
Please check the package for damages before accepting delivery.
Select Material
-65%
More Images
Crucible for Melt Spinning System 160 mm L x 17 mm OD x 14.3 mm ID - TQ22D160 - Image 2
Crucible for Melt Spinning System 160 mm L x 17 mm OD x 14.3 mm ID - TQ22D160 - Image 3
Crucible for Melt Spinning System 160 mm L x 17 mm OD x 14.3 mm ID - TQ22D160 - Image 4
Features:
  • Dimension:
Inspect your delivery:
Product Information
Shipping & Returns
Description
Crucible for Melt Spinning System 160 mm L x 17 mm OD x 14.3 mm ID - TQ22D160 | MTI Online Store